Praha, srdce Evropy, matka či perla měst, si svou nezaměnitelnou krásou a umístěním ve středu Evropy vydobyla nejedno známé přízvisko. Pražské ulice nabízí mnoho hojně navštěvovaných pamětihodností, zámků či krásných parků, stejné oblibě čelí i památky a příroda v okolí – ve Středočeském kraji. Kam se vydat na výlet v Praze a jejím okolí? Co vše za krásy a zajímavosti tento kraj nabízí?
Slunné období od jara do podzimu přímo vybízí k rodinným výletům. Okolí Prahy nabízí řadu míst, které rozhodně stojí za návštěvu. Kromě krás hlavního města lze ve Středočeském kraji a blízkém sousedství hlavního města navštívit množství známých i méně navštěvovaných historických památek, vyhlídek, přírodních úkazů a zajímavostí či naučných stezek.
Následující výběr historických a přírodních památek seznamuje s několika tipy na zajímavé výlety v okolí Prahy zhruba do 65 km (v ohledu k výletu autem) i jejím samotném srdci.
Hradů a zámků či zřícenin vhodných k rodinnému výletu s dětmi se v okolí Prahy nachází požehnaně. Mnohé z nich jsou turisty hojně navštěvované, však se nemálo z nich řadí mezi nejkrásnější hrady a zámky v Čechách. Jiné, méně známé si však zaslouží stejnou pozornost jako ty populární.
Jaké krásné hrady a zámky lze v okolí Prahy navštívit? Co za krásy skrývá jejich okolí?
Hrady a zříceniny: tipy na výlety v okolí Prahy
V okolí Prahy a v různých koutech Středočeského kraje se nachází mnoho rozličných hradů. Oblíbené jsou nejen díky sezonním prohlídkám středověkých interiérů i exteriérů nebo pro zajímavou historii, ale často také díky svému umístění a krásné přírodě v okolí.
Ze zřícenin hradů, které lze v rámci pěších výletů či výletů vlaky v okolí Prahy navštívit, stojí rozhodně za zmínku Točník a Žebrák, zříceniny společně tvořící Národní kulturní památku.
Z oblíbených zřícenin nacházejících se v blízkosti Prahy lze jmenovat například také:
Buštěhrad (cca 26 km od Prahy)
Květnice (cca 26 km od centra Prahy, v okrese Praha-východ)
Okoř (cca 25 km od centra Prahy)
Tetín (cca 37 km od Prahy)
Valdek (cca 60 km od Prahy)
Karlštejn
Známý a turisty hojně navštěvovaný hrad Karlštejn je s Prahou úzce spjatý – hlavně díky známému římskému císaři a českému králi Karlu IV. Od tohoto panovníka také pochází samotný název hradu, který je odvozen ze dvou německých slov „karls“ a „stein“ (v překladu do českého jazyka Karlův kámen).
Hrad nedaleko Prahy byl založen roku 1348 jako jeho soukromé reprezentační sídlo. Později Karlštejn fungoval jako klenotnice královských pokladů. V dnešní době je ve vlastnictví státu a spravuje ho Národní památkový ústav.
Karlštejn se dlouhodobě řadí mezi desítku nejnavštěvovanějších památek ČR a po Pražském hradu je druhým nejvyhledávanějším hradem Česka. Mezi největší zajímavosti Karlštejna patří Studniční věž a nástěnná výzdoba tvořená obrazy Mistra Theodorika.
Od samotné Prahy je hrad vzdálen cca 30 km. Autem z Prahy trvá cesta do Karlštejna přibližně 45 minut. K dispozici mají návštěvníci centrální placené parkoviště jen 15 minut pěší chůze od samotného hradu.
Přímé vlakové spojení z Prahy a blízkého Berouna,v jehož okrese je Karlštejn umístěn, funguje každých 30 minut. Je možné návštěvu hradu pojmout jako rodinný výlet vlakem v blízkém okolí Prahy.
V rámci rodinného výletu na Karlštejn lze navštívit nejen hrad samotný skrze prohlídkové okruhy, dostupné je turistům např. také karlštejnské Muzeum Betlémů nebo velmi oblíbené Wax Muzeum s voskovými figurínami postav české historie.
Jako pěší výlet v okolí Prahy mohou návštěvníci využít procházky v okolní přírodě – lesem od Karlštejna až k blízkým lomům. Nejznámější z nich jsou bezpochyby Malá a Velká Amerika, jen pár kilometrů vzdálené od hradu.
Karlštejnsko nabízí nespočet možností k pěším výletům malebnou a historicky významnou přírodou v blízkosti Prahy. Krása tamní krajiny je totiž nedocenitelná.
Křivoklát
Dalším oblíbeným hradem v okolí Prahy, kam lze vyrazit v létě na výlet i s celou rodinou, je Křivoklát. Tato kulturní památka se řadí mezi nejstarší a nejvýznamnější středověké hrady českých pánů.
Uvádí se, že hrad vznikl již kolem 12. století v období vlády Přemyslovců. Dlouhá léta sloužil jako lovecký hrad knížat a králů, mnohokrát jeho hradby čelily požárům, úpadkům (například v období po nástupu Habsburků, kdy sloužil jako státní vězení – mezi slavnými vězni byl například i v raném dětství Karel IV.) a přestavbám.
V dnešní době je, stejně jako výše zmíněný Karlštejn, ve vlastnictví státu a pod správou Národního památkového ústavu.
Křivoklát, ležící v okrese Rakovník, je od hlavního města vzdálený cca 50 km. Autem tento výlet v blízkém okolí Prahy trvá přibližně 50 minut. Je také možné vyrazit vlakem – spoj z Prahy vede přes výstupní stanici Beroun, dále se pokračuje směrem na Rakovník.
Kromě krásného hradu, o jehož letité historii se lze dozvědět v rámci okružních prohlídek s průvodcem po hradních prostorech, lze na Křivoklátsku navštívit i jiné kulturní a přírodní památky.
Samotný hrad a stejnojmenný městys s neméně zajímavou historií je postaven na soutoku řeky Berounky a Rakovnického potoka. Okolní hluboké lesy nabízí krásný a prostor pro pěší výlety nedaleko Prahy.
Jen něco přes kilometr krátkou procházkou lze od hradu dojít k vyhlídce Paraplíčko s romantickým výhledem na soutok. Křivoklátské lesy nabízí také naučné stezky – například Brdatka nebo U Eremita – a děti jistě nepohrdnou zdejším lesním hřištěm.
Není divu, že impozantní a zalesněné Křivoklátsko s hradem v jeho centru je chráněnou krajinnou oblastí – dokonce se řadí mezi biosférické rezervace UNESCO.
Kokořín
Hrad Kokořín pocházející ze 14. století vybízí návštěvníky k návštěvě nejen jeho interiéru a poznávání rozmanité historie, ale také k příjemné procházce na čerstvém vzduchu v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Hrad tyčící se nad Kokořínským dolem, 14 km dlouhým údolím, poskytuje nejen krásný výhled na zalesněnou oblast, ale také spoustu možností pro pěší výlety v okolí Prahy.
CHKO Kokořínsko, pojmenovaná právě po dominantě zdejšího hradu, se rozprostírá poblíž středočeského města Mělník. Od Prahy se hranice Kokořínska nachází jen 40 km, samotný hrad cca 50 km.
Kromě hradu lze v okolí navštívit krásné přírodní zajímavosti jako jsou třeba skalní a pískovcové útvary různých a podivných tvarů i jmen (např. Obří hlava, Kanec, Žába apod.). Oblíbené a hojně navštěvované jsou Pokličky – skalní útvary podobné obřím houbám, od hradu vzdálené necelé 3 km.
Kokořínsko je proslulé četností vyskytujících se přírodních zajímavostí jako jsou právě tyto skalní útvary či věže, dále romantické rokle, přírodní jezírka či koupaliště nebo vesničky s lidovou architekturou.
Krásnými místy Kokořínska mimo jiné provede například oblíbená Cinibulkova stezka, která vede skrz les, pole či labyrint skal. Jedná se o cca 9 km dlouhou, celkem náročnou cestu krásnou krajinou Kokořínska.
Cyklisty hledající trasy pro cyklistické výlety v okolí Prahy jistě potěší zdejší cyklostezky a cyklovlak Kokořínský rychlík.
Průhonice
Průhonický zámek, který byl původně postaven jako hrad či tvrz, se nachází jen pár kilometrů od samotného centra Prahy. Jeho prostory, veřejnosti přístupné jen částečně, nabízí návštěvníkům několik expozic. Zbytek zámku je využíván Akademií věd ČR.
Dominancí není však samotná budova zámku, ale kolem rozléhající se Průhonický park, který je chráněný jako památka UNESCO.
Procházka Průhonickým parkem plné romantiky a touženého relaxu se doporučuje zejména na jaře, v období, kdy zde kvetou rododendrony a jiné nádherné rostliny. Osu parku pak tvoří říčka Botič společně s několika rybníky, skalkami či loukami.
Park i zámek jsou vlastněny a spravovány Botanickým ústavem Akademie věd ČR.
Okoř
„Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta…“ Komu by se při zaslechnutí jména Okoř nevybavila známá písnička? Zřícenina tohoto hradu se nachází pouhých 25 km od centra Prahy.
Kromě krásného výletu poblíž Prahy nabízí v letních měsících prostory Okoře četné výpravné bitvy, šermířská vystoupení či různé festivaly a koncerty. Lístky na tyto akce lze koupit např. na Viagogo.
Zřícenina nedaleko Prahy je vyhledávaná nejen pěšími turisty, ale také cyklisty či rodinami s dětmi. Výletníky jistě potěší rodinný výletní vlak Cyklohráček jezdící od května do listopadu každý víkend z Prahy na Okoř a do Slaného.
Tetín
Zřícenina hradu Tetín a sousedící hradiště se nachází jen kousek od města Beroun, na pravém břehu řeky Berounky a jen pár desítek kilometrů od Prahy.
Navštěvovaný je tento zřícený hrad, kam se lze podívat po karanténě, nejen díky krásnému výhledu, ale také zásluhou zajímavé historie a opředením několika známých staročeských legend.
Nad Tetínem lze obejít dva vyhlídkové turistické okruhy v doprovodu několika výkladových tabulí.
Kratší okruh, který měří cca 1 km, představuje nejvýznamnější památky stejnojmenné obce. Cestou lze narazit na muzeum s archeologickými vykopávkami nebo na kostely svaté Ludmily a svaté Kateřiny.
Delší vyhlídkový okruh v délce cca 2,5 km nabízí krásné panoramatické výhledy. Trasa vede na vrch Damil, který patří mezi významná nalezištětrilobitů a jiných zkamenělin.
Nedaleko Tetína a stejnojmenné vesnice (necelých 6 km) lze kromě tohoto hradiště navštívit také oblíbené Koněpruské jeskyně, dodnes zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách.
V blízkém Berouně lze navíc například při výletě s dětmi v okolí Prahy, neboť Beroun je od hlavního města vzdálen jen pár desítek kilometrů, navštívit oblíbené medvědárium.
Medvědí bratři (Kuba, Vojta a Matěj), slavní díky dětskému večerníčku Méďové, jsou ubytovaní na Městské hoře v krásném a rozlehlém výběhu s bazénkem a třemi ložnicemi.
Zámky: tipy na výlety v okolí Prahy
Vedle hradů se dá v okolí Prahy navštívit také mnoho krásných a velkolepých zámků zajímavých nejen historií, ale také řadou zámeckých zahrad či parků a blízkostí hlavního města.
Ze zámků, do jejichž prostor lze v rámci výletu v blízkém okolí Prahy zavítat, je možno, kromě již výše uvedených, jmenovat například:
Berchtold (cca 30 km od centra Prahy, v okrese Praha-východ)
Dobříš (cca 43 km od Prahy)
Jemniště (cca 55 km od Prahy)
Kácov (cca 64 km od Prahy)
Konopiště (cca 48 km od Prahy)
Lány (cca 44 km od Prahy)
Liblice (cca 44 km od Prahy)
Loučeň (cca 62 km od Prahy)
Nelahozeves (cca 35 km od Prahy)
… a spousta dalších.
Právě hrady a zámky se v turistické sezoně, tedy v období od jara do podzimu, stávají hojně navštěvovanými památkami nejen v okolí Prahy.
Navíc krásná středočeská města v jejich blízkosti mohou poskytnout příjemný pobyt při rodinné dovolené v ČR, pokud chybí finance nebo chuť vycestovat na dovolenou k moři.
Konopiště
Zámek Konopiště nepříliš vzdálený od hlavního města nabízí v rámci rodinného výletu po okolí Prahy nemálo zajímavostí. Děti i dospělé jistě potěší turisty velmi oblíbené medvědárium.
Chov medvědů na Konopišti má dlouhou historii. V dnešní době před východní vstupní branou v hradním příkopu pobývá vzácný medvěd ušatý pojmenovaný Jiří.
Krásnou procházku poskytuje i okolí Konopiště – kromě zámeckého parku, který se řadí mezi naše největší a nejhodnotnější krajinářské parky, společně s několika naučnými stezkami, krásnými stavbami či sochami tu lze navštívit i nádhernérosarium (růžovou zahradu) nebo prostorný skleník.
Nedaleko zámku je k vidění také malá obora s ukázkou lesní zvěře – pohybuje se tam například daněk skvrnitý, muflon nebo jelen sika Dybowského.
Lánský zámek
Barokní zámek Lány, známý především jako letní sídlo českých prezidentů, leží ve stejnojmenné obci nacházející se uprostřed křivoklátských lesů. Od Prahy se zámek nachází cca 44 km.
Prostory zámku jsou veřejnostinepřístupné, v rámci výletu v okolí Prahy lze však navštívit neméně zajímavý zámecký park nebo nedalekou naučnou stezku (dlouhou cca 4,5 km) začínající a končící v obci Lány.
Součástí zámku Lány, který je majetkem státu a chráněn jako kulturní památka ČR, je kromě parku také rybník Bahňák, velký palmový skleník a Lánská obora.
Okolo zámku se rozprostírají Lánské lesy, v nichž se nachází zbytky koněspřežné dráhy, druhé nejstarší železnice ležící na evropské pevnině.
2. Přírodní a jiné zajímavosti v okolí Prahy
Vedle široké škály historických staveb, měst či obcí lze v rámci zajímavých výletů v okolí Prahy navštívit mnoho krásných přírodních či skalních úkazů, vyhlídek, rezervací, projít nespočet stezek, vyjít na spoustu kopců, vyšplhat nepříliš vzdálenou ferratu, v letním období zavítat na přírodní i umělá koupaliště nebo se jen projít kolem řeky a zchladit bolavá chodidla.
Následující část tohoto článku přináší několik tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy do přírody.
Vyhlídky, rozhledny a vrchy v okolí Prahy
Kouzelných vyhlídek, rozhleden a vrchů s krásnými výhledy na krajinu rozléhající se kolem je v okolí Prahy a ve Středočeském kraji nespočet. Některé jsou turistům známé, jiné o něco méně. I ty nepříliš známé však poskytují zajímavý pěší výlet v okolí Prahy.
Následující výčet seznamuje s několika nejkrásnějšími vyhlídkami, zajímavou rozhlednou a památným vrchem nedaleko hlavního města.
Vyhlídka Máj
Skalní Vyhlídka Máj, poskytující jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu, nejdelší řeku ČR, se od Prahy nachází zhruba 45 km. Leží 1 km od obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy, které byly ve 40. letech zatopeny Štěchovickou přehradou.
Vyhlídka Máj je celoročně volně přístupná po žluté turistické stezce vedoucí z Teletína.
Na výletě s dětmi v tomto blízkém okolí Prahy lze projít naučnou stezku Svatojánské proudy, která kromě romantické procházky vltavským kaňonem nabízí i seznámení s tamní zajímavou historií a přírodními zajímavostmi, na děti zde čekají různé interaktivní prvky a dvě odpočívadla.
Smetanova vyhlídka
Neméně krásný výhled na Vltavu poskytuje Smetanova vyhlídka umístěna vysoko nad Štěchovickou přehradou. Nachází se poblíž osady Třebsín, kousek pod vrcholem kopce Kletecko. Od Prahy je vyhlídka vzdálena cca 37 km.
Tato vyhlídka, pojmenovaná po slavném českém hudebním skladateli Bedřichovi Smetanovi, vznikla k 150. výročí jeho narození. Podle místních legend se traduje, že B. Smetana na vyhlídku velmi rád chodíval a nechal se zde inspirovat k druhé části známé symfonické básně Má vlast – Vltava.
Vyhlídka Na Vrchovnici
Méně známou vyhlídkou doporučenou pro zajímavý výlet v okolí Prahy je vyhlídka Na Vrchovnici, tentokrát s malebným rozhledem na hladinu Slapské přehrady. Od hlavního města je vzdálená cca 65 km.
Tato vyhlídka oficiální název nemá, místní jí však říkají „Na Vrchovnici“ podle nedalekého vrchu.
Vyhlídka je celkem vzdálená od silnice – na rozdíl od vyhlídky Máj zde neproudí takový tok turistů. Přesto se však výhledem na krásnou krajinu okolí Vltavy známé vyhlídce zcela vyrovná.
Svatý Jan pod Skalou
Jedna z nejhezčích obcí Berounska je umístěna ve skalami sevřeném zalesněném údolí v CHKO Český kras. Od Prahy je tato půvabná vesnička s příznačným názvem Svatý Jan pod Skalou vzdálena jen 30 minut autem.
Kromě krásné skalní vyhlídky poskytující malebný rozhled na obec i okolní krajinu lze v této romantické vesničce zahlédnout například starý benediktinský klášter či poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele propojeným s jeskyní sv. Ivana, ve které se usídlil první český křesťanský poustevník Ivan. Legenda praví, že se mu pod svatojanskou skálou zjevil sám svatý Jan Křtitel.
Za zmínku rozhodně stojí naučná stezka Svatojanský okruh, dlouhý zhruba 4 km a spojující obec Svatý Jan pod Skalou, skalní vyhlídku a vápencové Solvayovy lomy v lomu Paraple s geologickou expozicí.
Zajímavý zážitek při tomto pěším výletu v okolí Prahy zcela určitě poskytne projížďka důlním vláčkem po úzkorozchodné dráze a návštěva ukázkové štoly.
Rozhledna Špulka
Nedaleko obce Lbosín (Benešovsko) na vrchu Březák stojí velmi zajímavá rozhledna Špulka. Tato neobyčejná stavba společně se zajímavou naučnou stezkou je projektem tamního mikroregionu CHOPOS.
Kromě krásného výhledu na malebnou středočeskou krajinu lze v areálu rozhledny projít kruhovou naučnou stezku s 21 informačními panely, možností interaktivního vázání uzlů, sestavení hlavolamu apod.
K rozhledně navíc vede další naučná stezka s řadou zastavení – náplň této stezky je dílem žáků mateřských a základních škol regionu. Procházka touto stezkou nemusí být vždy stejná – děti ji postupně dotvářejí a aktualizují.
Výprava na rozhlednu Špulku, která je od Prahy vzdálena zhruba 56 km,může být velmi zajímavým a poučným rodinným výletem v okolí Prahy.
Hora Říp
Památná hora Říp je známá především díky legendě o praotci Čechovi a příchodu našich předků do české země. Tato nápadná a nepřehlédnutelná vyvýšenina je od Prahy vzdálena zhruba 46 km.
Na vrcholu Řípu stojí románská rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha, významná církevní i kulturní památka s prvními zmínkami pocházejícími již z 12. století. Společně s horou Říp je rotunda chráněna jakožto národní kulturní památka.
Hora Říp je dodnes oblíbeným putovním místem. Několikrát do roka je organizováno množství průvodů, pochodů či procesí, oblíbený je taktéž cyklistický závod „Výjezd na Říp“. Během turistické sezony je také možné se k hoře přiblížit Podřipským motoráčkem.
V rámci rodinného výletu v okolí Prahys dětmi lze začátkem jara navštívit slavnou a oblíbenou Řípskou pouť plnou atrakcí, stánků a skvělých programů.
Traduje se, že každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na památnou horu Říp vystoupit. Samotná turistická chata poblíž rotundy postavena začátkem 20. století patrioticky hlásá „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp„.
Skalní útvary a naučné stezky v okolí Prahy
Vedle množství romantických vyhlídek, rozhleden v přírodě či malebných kopců a vrchů lze při výletech po okolí Prahy najít také několik podivných skalních útvarů a projít nespočet dlouhých či krátkých naučných stezek.
Následující výběr poskytuje několik tipů skalních reliéfů a zajímavých naučných stezek, které ještě nebyly zmíněné, kam se vydat na výlet v okolí Prahy.
Harfenice a Čertovy hlavy
Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice, pojmenované podle ústřední postavy sedící dívky s harfou, se nachází nedaleko obce Želízy, které jsou od Prahy vzdáleny jen necelých 55 km.
Tento skvostný pískovcový soubor od známého českého sochaře Václava Levého čítá kromě dívky s harfou také zpodobnění lidských hlav, hlav sfing a vedle nich jeskyňku.
Tento skalní reliéf není jediným sochařským souborem Václava Levého na Kokořínsku – k nejobdivovanějším dílům se rozhodně řadí Čertovy hlavy, 9 m vysoké skalní skulptury dvou obřích čertových hlav, či výzdoba jeskyně Klácelka s vytesanými sochami zvířat z bajky F. M. Klácela, husitskými hrdiny (prostor před jeskyní je nazván Blaník) nebo trpaslíky.
Všechny tyto Levého sochařské skvosty lze obejít během jednoho pěšího výletu v okolí Prahy, na značené turistické stezce lze narazit např. ještě na Hada vytesaného do skály a přeťatého sekerou.
Skalní město Bludiště
Že je Kokořínsko nádherné, rozličné a rozhodně zajímavé již dosvědčuje několik zmínek výše v článku. Skalní město Bludiště nedaleko Mšena tuto sbírku zážitků a zajímavých výletů v okolí Prahy a hradu Kokořín jen doplňuje.
Skalní město Bludiště je součástí tamní Cinibulkovy stezky, od Mšena je vzdálené cca 2,5 km. Tvoří ho skalní soutěsky a pískovcové komíny. Místy toto skalní městečko opravdu vyvolává pocit ztracení se v bludišti.
Posázavská stezka
Naučná Posázavská stezka je turistickou stezkou a českou trempskou klasikou linoucí se podél dolního toku řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. V rámci pěšího výletu v okolí Prahy, od níž je vzdálena cca 45 minut autem, nabízí zhruba desetikilometrové putování a poznávání tamní krajiny i historie.
Hrabalova stezka
Naučná stezka Bohumila Hrabala, jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století, začíná u restaurace Hájenka, známé z mnoha jeho příběhů, v chatové osadě Kersko.
Zhruba patnáctikilometrový výlet nabízí celkem třináct zastavení, kde se výletníci dozvědí mnoho zajímavých informací nejen o Bohumilu Hrabalovi a místech sním spojených, ale také o lese a životě v něm a dalších zajímavostech zdejšího regionu.
Kromě známé Hájenky, která je stále v provozu (podává se zde např. Postřižinské pivo), lze na tomto zajímavém výletu v okolí Prahy spatřit také například Hrabalovu chatu, natrefit na minerální Josefský pramen, zahlédnout pískovcový Menhir nebo hrob rodiny Hrabalových.
Stezka Markomanů
Historicko-naučná stezkav Dobřichově (cca 54 km od Prahy) seznámí návštěvníky nejen s historií a přírodními památkami obce, ale také se zajímavými fakty o Markomanech (germánský kmen kdysi sídlící na území dnešního Česka), oživenými sochami a modelem markomanského obydlí nebo významným nalezištěm hrobů na hoře Pičhora.
Tato nepříliš dlouhá stezka lze navštívit i v rámci rodinného výletu s dětmi po okolí Prahy – nabízí totiž místa pro hry i odpočinek.
Po stopách českých králů
Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů spojuje Beroun s okolními hrady – Točník, Karlštejn a Nižbor. Vine se překrásným údolím řeky Berounky a vhodná je nejen pro pěší výlety v okolí Prahy, ale také pro cyklistické projížďky. Stezka vede z Berouna, kde se rozděluje na 4 světové strany.
Naučná stezka Po stopách českých králů zahrnuje 10 informačních panelů se zajímavostmi o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s badatelem Joachimem Barrande.
Naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera
Zájemci o delší trasu naučných stezek v blízkém okolí Prahy mohou projít Krajinou barona Ringhoffera, která návštěvníky provádí malebným krajem Velkých Popovic a Kamenice, kde v 19.století žil a významně se zasloužil o zdejší rozvoj průmyslník František Ringhoffer.
K začátku naučné stezky o délce 20 km a s 10 zastávkami lze dojet autem za pouhých cca 25 minut nebo dojet vlakem, neboť začíná u vlakové zastávky Mirošovice u Prahy.
V rámci naučné stezky Krajinou barona Ringhoffera lze navštívit například Přírodní park Velkopopovicko, zámek Štiřín nebo Kamenické hamry.
Přírodní rezervace a další zajímavosti v okolí Prahy
Vedle již zmíněných historických a přírodních památek lze v rámci výletů po okolí Prahy navštívit také několik přírodních rezervací, jezer, rybníků, vodopádů, zbytků hradů či jiných zajímavostí.
Několik z těch nejzajímavějších míst poskytuje několik následujících tipů, kam na výlet v okolí Prahy.
Pastevní rezervace divokých koní, zubrů a praturů
Zajímavý výlet s dětmi v okolí Praze rozhodně nabízí přírodní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde svým spásáním tamních luk a stepí pomáhají zachovat biodiverzitu. Z hlavního města sem trvá cesta zhruba 45 minut.
Rezervace vznikla v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Právě díky působení armády, jejíž činnost napodobovala přirozené narušování porostů velkými kopytníky, se zde zachovala bohatá biodiverzita.
První stádo divokých koní do rezervace doputovalo již v roce 2015, od té doby se značně rozrostlo o další druhy velkých kopytníků.
Návštěvníkům, kteří sem přicestovali tvory sledovat, poslouží několik vyhlídkových plošin, díky kterým mohou tato vzácná zvířata snadněji zahlédnout.
Libický luh
Zhruba 65 km od Prahy u obce Velký Osek se rozkládá největší lužní les v Čechách – Libický luh, který byl v roce 1985 vyhlášen za Národní přírodní rezervaci.
Při procházce chráněným Libickým luhem v rámci pěšího výletu v okolí Prahy lze zpozorovat nespočet chráněných stromů, rostlin či živočichů, na lužním území se mimo jiné nachází i velmi cenné lužní loučky, hluboké tůně s krásnými lekníny nebo rozsáhlé porosty medvědího česneku, kterému se daří především v dubnu.
Libický luh je mimo jiné domovem několika vzácných druhů ptactva (jmenovat lze například čápa černého nebo jestřába lesního), brouků a jiných živočichů.
Keltské hradiště Stradonice
Keltské hradiště(oppidum) Stradonice se řadí mezi nejznámější pravěké objekty na českém území díky tisícům nálezů (přes 100 000) a tzv. „zlaté horečce“ z roku 1877, v rámci níž se zde nalezl nemalý poklad čítající cca 200 zlatých a stříbrných mincí. Nejobsáhlejší sbírku stradonických nálezů je uschována v Národním muzeu v Praze.
Keltské oppidum Stradonice se rozprostírá na vrchu Hradiště nedaleko Nižboru, necelých 40 minut jízdy z Prahy. V Nižboru se mimo jiné nachází Informační centrum keltské kultury spravované Ústavem archeologické památkové péče.
Při tomto pěším výletu nedaleko Prahy lze ke starověkému oppidu vystoupat po turistické značce až k místu se zbytky opevnění a vstupu. V prostoru hradiště se nachází několik informačních tabulí, které návštěvníky seznamují se stavbami, jejichž zbytky odkryl archeologický výzkum.
Bubovické vodopády
Karlštejnsko kromě historického hradu či vápencových lomů poskytuje mnoho přírodních krás, které tu lze při zajímavém výletu po okolí Prahy zahlédnout – například půvabné Bubovické vodopády.
Vodopády na Bubovickém potoce jsou tvořeny vápencovými schody, kdy některé dosahují až do 2 metrů, pokrytými mechem a řasami.
Bubovický potok je však jen malá strouha, která bývá často bez vody, ale například při jarních deštích i po nich právě díky těmto vápencovým výstupkům tvoří krásné vodopády. Neméně pěkný pohled poskytují vodopády také v zimě, kdy zamrzají.
Nicméně i v případě, pokud je potok suchý, pěší výlet v tomto blízkém okolí Prahy jistě potěší nejednoho turistu či milovníka krásné přírody či procházek na čerstvém vzduchu.
Skryjská jezírka
Skryjská jezírka společně se Skryjským vodopádem patří mezi nejaktraktivnější místa Křivoklátska.
Dvě jezírka se nachází za skalní průrvou Zbirožského potoka a společně se skalami tvoří malebné a romantické zákoutí. Horní jezírko leží těsně pod Skryjským vodopádem, Dolní se rozprostírá o něco níže mezi stromy.
Tamní krajina poskytuje krásnou a romantickou procházku přírodou při výletění po okolí Prahy.
3. Kam na výlet s dětmi v okolí Prahy?
Okolí Prahy a Středočeský kraj poskytují mnoho krásných historických i přírodních míst, které lze navštívit v jakémkoliv ročním období. Ne na všechny je však vhodné zavítat s dětmi. Otázka, kterou si pokládá nemálo aktivních rodičů, zní:kam na výlet s dětmi v okolí Prahy?
Hrady a zámky
Mnohé z historických památek ve svém areálu nabídne dětem spoustu her a zábavy. Například oblíbený Karlštejn poskytuje množství prostoru pro vyřádění se – ať třeba obdivováním zvířat v místním Zooparku či různými hrami v přírodě s příběhem (např. Záhady v lomu Velká Amerika a okolí).
Hry v přírodě s příběhem nejsou cizí ani pro Kokořínsko – oblíbená je například O statečné Blance a Jankovi, děti jistě potěší i putování se skřítkem Karpíškem.
Mnohé z hradů a zámků poskytují také zajímavé dětské prohlídky tamních interiérů.
Naučné stezky a zooparky
Středočeský kraj také nabízí mnoho zooparků a dětských farem, které lze na rodinném výletu v okolí Prahy navštívit (např. Farmapark Soběhrdy, Zoopark Zájezd atd.) a strávit zde i celý víkendový výlet.
I mnohé naučné stezky jsou vhodné pro výlety s dětmi v okolí Prahy. Některé cesty jsou díky upravenému povrchu vhodné i pro odstrkovadla a odrážedla, první kola nebo kočárky, což jistě potěší nejednu aktivní maminku.
Mezi takové se řadí například Naučná stezka Vrbno – Zelčín na Mělnicku, která se line kolem zooparku a na čtyřech zastaveních lze narazit na dřevěné herní prvky pro děti. Trasa je dlouhá cca 3,5 km, z Prahy sem cesta trvá necelých 40 minut.
Cyklostezky
Středočeský kraj rozprostírající se kolem hlavního města nabízí nespočet cyklotras krásnými zákoutí Čech, které hravě zvládnou i větší děti. Rodinné vyjížďky na kolech lze spojit například s výlety vlakem v okolí Prahy.
Kromě známé, již výše zmíněné trasy Po stopách českých králů, která začíná v Berouně, lze jmenovat například cyklotrasu podél řeky Sázavy, která vede z Nespek do Týnce nad Sázavou.
V rámci tohoto cyklovýletu v okolí Prahy lze po cestě odbočit k zřícenině hradu Zbořený Kostelec, v cílovém městě je pak možné navštívit radní muzeum, rotundu či gotickou věž.
Příroda
V okolí Prahy se nachází mnoho nádherných míst, které lze v rámci rodinných výletů po okolí Prahy navštívit, ať se jedná o lesy s čerstvým vzduchem, vrchy poskytující nádherný výhled či přírodní koupaliště s osvěžující vodou. Střední Čechy mají výletníkům i rodinám s dětmi rozhodně co nabídnout.
3. Výlety v Praze a blízkém okolí
Nejen Středočeský kraj nabízí mnoho nádherných míst vhodných pro rodinné výlety, ale také v Praze lze navštívit mnoho památek, parků či kousků přírody.
Pro akčnější děti se zde nachází také spousta aquaparků, dětských vnitřních i venkovních hřišť nebo jiných zajímavých zastávek. Ač to není úplně v okolí Prahy, rozhodně se vyplatí navštívit Aquapark Kohoutovice.
Rodiče zas potěší nejlepší kavárny v Praze, kde si oni i jejich děti pochutnají nejen na kávě či horké čokoládě, ale třeba i sladkých a vynikajících palačinkách.
Historické centrum
Historické centrum Prahy není jistě zapotřebí blíže představovat. Každému Čechovi i zahraničním turistům je známý Pražský hrad, Vyšehrad nebo třeba Karlův most. Naše hlavní město se pyšní úchvatnou historií, jejíž krásy se během jednodenního výletu v Praze nedají vidět všechny. Velice poutavá je i historie Pražského hradu.
Většina z nich však lze zahlédnout netradičním způsobem z rozvlněné hladiny při výletu lodí po řece Vltavě.
Kromě historického centra lze při výletění v Praze a okolí navštívit nemalé množství významných kostelů, hradů, zámků, projít se po několika význačných mostech, zavítat do zoologické či botanické zahrady nebo si odpočinout ve stínech stromů nádherných zámeckých parků.
Parky, lesy a příroda v Praze
Zámecké zahrady či známé pražské parky jsou turisty oblíbenými zastávkami při výletu v Praze a okolí, ale i vyhledávanými místy zdejších obyvatel k odpočinku či sportování. Do jakých parků, které nejsou turisty tolik navštěvované, se ale vydat? Které přírodní zajímavosti lze v Praze a okolí navštívit?
Prokopské údolí
Rozlehlé Prokopské údolí je bezpochyby přírodním klenotem našeho hlavního města. I přes to, že je tato rezervace vyhledávanou lokalitou a rozprostírá se přímo v Praze, nabízí nespočet krásných přírodních úkazů a romantickou procházku hlubokým kaňonem.
V Prokopském údolí lze zahlédnout množství skalních výběžků, vápencových skal, opuštěných lomů, temných jeskyň apod., nejromantičtější podívanou jistě poskytuje malebné jezírko pod strmou vápencovou skálou, lze jej zařadit mezi nejhezčí jezera ČR.
Údolí, jehož kaňon dosahuje hloubky až 70 metrů, je také významným paleontologickým nalezištěm koster prehistorických zvířat (např. mamuta, nosorožce, zubra atd.) i lidí.
Součástí údolí je také naučná stezka Prokopské údolí – Butovice, která návštěvníky seznamuje s historií a přírodou této lokality. Zdejší dětské hřiště, kde si lze při rodinném výletě v Praze a okolí odpočinout nebo vyhrát, hravě vyřeší otázku, kam s dětmi v Praze.
Kančí stezka v Říčanském lese
Pokud rodičům dochází nápady, co dělat o víkendu v Praze, mohou se s dětmi vydat třeba do Říčanského lesa a projít tamní kuriózní Kančí stezku.
Říčanský les se rozprostírá v okrese Praha-východ. Kromě přírodních zajímavostí lze při pěším výletě v Praze a okolí tímto lesem projít také naučnou stezku o černé zvěři.
Kančí stezku tvoří pět informačních tabulí, které zábavnou formou přibližují návštěvníkům lesa způsob života divokých prasat, a zhruba 30 metrů dlouhá bosá stezka, na níž se lze naboso projít po několika přírodních materiálech, jako je kámen či dřevo.
Klánovický les
Přírodní rezervace Klánovický les poskytuje návštěvníkům či výletníkům v Praze a okolí kromě příjemné procházky také množství cyklotras či odpočívadel, při rodinném výletu lze využít zdejší dětské hřiště nebo projít krátkou, ale zajímavou naučnou stezku.
Přírodní park je z velké části tvořen komplexem Klánovických lesů s několika zaniklými středověkými vesnicemi, říčkou Rokytkou, pár rybníky a řadou turistických značek, kdy např. modrá spojuje Klánovický les s Xaverovským hájem.
Závěrem
V Praze a jejím okolí se nachází opravdu velké množství krásných míst, ať historického, či přírodního původu, které lze při výletech po okolí Prahy navštívit.
Výběr tohoto článku seznamuje jen se zlomkem zajímavých lokalit nacházejících se poblíž našeho hlavního města, neboť Praha a Střední Čechy nabízí mnohem více krás, které rozhodně stojí zato vidět.
Poslední aktualizace: 26. 06. 2020
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.